اخبار

با فیلم استرچ، انواع و ویژگی­ های آن آشنا شوید

فیلم استرچ جیست

فیلم استرچ یکی از عناصر کلیدی در زمان بسته­ بندی کالاست، به ویژه کالایی که دارای وزن و حجم زیاد باشد. این روکش پلاستیکی به استحکام بسته ­بندی یا پالت­ گذاری کمک کرده و از آن در حین انبارکردن و حمل­ ونقل حفاظت می­کند. این محصول برای اهداف مختلفی همچون بسته­ بندی کالای حجیم، بسته ­بندی صنعتی، بخش تدارکات سازمان­ها و شرکت­ ها و مواد غذایی استفاده می­شود. در این مقاله ابعاد مختلف آن را بررسی می­کنیم تا شناخت بیشتری نسبت به آن حاصل شود.

فیلم استرچ چیست؟

فیلم استرچ یا کششی محصولی پرکاربرد در صنعت و فرآیند بسته­ بندی کالا به شمار می­آید، که برای حفاظت از آن در حمل­ و نقل و انبارسازی مورد استفاده قرار می­گیرد. این محصول ماده­ای منطعف، شکل ­پذیر و سبک با لایه­ های متعدد از جنس پلاستیک و یا پلی­ اتیلن است که با خاصیت کشسانی خود قادر خواهد بود تا به دور هر نوع کالایی پیچیده شود. به طور کلی، فیلم کششی به صورت شفاف (بی­رنگ) تولید می­شود، اگرچه رنگ­بندی­ های مختلف آن نیز در بازار عرضه م­ی شوند.

این فیلم­ها معمولاً در قالب رول یا توپ در عرض­، رنگ­ و ضخامت­ های مختلف تولید می­شوند، اما می­توان آنها را در بسته­ بندی­های جعبه ­ای یا کارتنی و مانند آن نیز تهیه کرد. این تنوع محصول باعث می­شود دامنه انتخاب ما هنگام خرید فیلم استرچ در بازار بالا برود و بتوانیم دقیقاً طبق نیازمان آن را خریداری کنیم.

از سویی دیگر، نحوه ساخت فیلم کششی از طریق دو فرآیند متفاوت انجام می­شود که تا حد زیادی ویژگی­های خاص آن را برای بسته­ بندی مشخص می­کنند؛ این دو روش عبارتند از:  دو روش دمش و ریخته ­گری.

انواع فیلم استرچ (بر اساس ساخت)

فیلم استرچ در انواع، ابعاد و ضخامت‌های مختلفی در بازار موجود است. در ادامه لیستی از انواع این فیلم پلاستیکی ارائه کرده و به بررسی ویژگی‌ها، قابلیت، موارد استفاده و کیفیت هر کدام خواهیم پرداخت:

– فیلم استرچ ماشینی که انواع آن عبارتند از: رول استرچ ریخته‌گری شده (Cast Stretch)، فیلم استرچ دمشی (Blown Stretch)، فیلم از پیش کشیده‌شده (Pre-Stretch) و رول استرچ علوفه (Hay Baling Stretch)

– فیلم استرچ غیر ماشینی که انواع آن عبارتند از:‌ فیلم استرچ دستی (Hand Stretch)، استرچ رنگی (Color Stretch)، استرچ UVI، استرچ VCI، رول استرچ هواکش (Vented Stretch)، رول استرچ تقویت‌شده (Reinforced Stretch) و استرچ بدون چسبندگی (No Cling Stretch)

فیلم های استرچ ماشینی

فیلم استرچ ماشینی توسط دستگاه بسته‌بندی استرچ رپ مورد استفاده قرار می‌گیرد. از مزایای این فیلم می‌توان به ایمنی بالا، مهار بار بیشتر، هزینه پایین مواد، راندمان سریع و بالای بسته‌بندی اشاره کرد. در ادامه انواع فیلم‌های استرچ ماشینی را بررسی می‌کنیم:

فیلم استرچ دمشی (Blown Stretch)

فیلم استرچ دمشی از طریق اکستروژن دمشی ایجاد می‌شود. این فرآیند شامل اکسترود کردن پلاستیک مذاب به منظور تشکیل روده، بسته‌شدن دو نیمه قالب دور روده، وارد نمودن هوای تحت فشار توسط سرنگ، متورم شدن روده و شکل گرفتن قالب می‌شود. این فرآیند باعث استحکام و انعطاف‌پذیری بالای فیلم استرچ دمشی نسبت به سایر انواع روکش شده‌است. این فیلم مقاومت بالایی در برابر پارگی دارد از این رو برای بسته‌بندی محصولات نوک‌تیز گزینه بسیار مناسبی است. انعطاف‌پذیری آن باعث حفظ ایمنی محصولات بسته‌بندی شده می‌شود.

ادامه مطلب  حضور نادی پلاستیک در ۱۳امین نمایشگاه ایران پلاست

از معایب فیلم استرچ دمشی می‌توان به قیمت بالا و شفافیت پایین آن اشاره کرد.

فیلم استرچ از پیش‌کشیده شده (Pre-Stretch)

این فیلم پیش از آن که روی رول‌ها پیچیده شود در نزدیکی نقطه شکست خود منبسط می‌شود. انرژی زیادی برای رسیدن فیلم استرچ از پیش‌کشیده‌شده به نیروی بسته‌بندی نیاز نیست. همچنین استفاده از این فیلم ماشینی موجب کاهش قابل توجه هزینه‌ها می‌شود.

رول استرچ ریخته‌گری‌شده (Cast Stretch)

رول استرچ ریخته‌گری‌شده طی عملیات اکستروژن ریخته‌گری ساخته می‌شود. این فیلم از شفافیت بسیار بالایی برخوردار است و به کاربران این اجازه را می‌دهد تا محصولات داخل بسته‌بندی را به راحتی ببیند. استرچ Cast از خاصیت کشسانی بالایی برخوردار بوده و به راحتی کشیده می‌شود. فیلم استرچ ریخته‌گری دارای قابلیت چسبندگی دو طرفه است که باعث می‌شود این فیلم به هنگام بسته‌بندی به راحتی در اطراف محصول کشیده شود. بسته‌بندی محکم محصولات باعث تسهیل روند حمل‌ونقل می‌شود.

از مزایای استرچ ریخته‌گری شده می‌توان به مقرون به صرفه بودن آن اشاره کرد. اما این فیلم عملکرد مناسبی در برابر پارگی ارائه نمی‌دهد و خاصیت کشسانی بالایی ندارد.

رول استرچ علوفه (Hay Baling Stretch)

رول استرچ علوفه یک فیلم بسته‌بندی کششی چندلایه است که عمدتا در صنعت کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در بسیاری از انواع این روکش‌ها فرمولاسیون LDPE و محدودیت‌های اکسیژنی به منظور خشک نگه‌داشتن محصولات کشاورزی به کار رفته‌است. رول استرچ علوفه به عنوان روکش کششی سیلاژ نیز شناخته می‌شود.

فیلم های استرچ غیر ماشینی

فیلم استرچ رنگی (Color Stretch)

فیلم‌های استرچ رنگی برای مصارفی ایجاد شده‌اند که نیاز به بسته‌بندی تخصصی دارند و سایر انواع فیلم‌های استرچ نمی‌توانند از عهده آن برآیند. فیلم‌های استرچ رنگی از مقاومت بالایی در برابر سوراخ شدن و پارگی برخوردارند. این فیلم‌ها به کدگذاری رنگ انبار، موجودی و انتقالات بین‌المللی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

فیلم استرچ UVI

از فیلم استرچ UVI که از مقاومت بالایی در برابر اشعات و نور برخوردار است به منظور محافظت از محصولاتی که در محیط بیرون نگه‌داری می‌شوند و در معرض المان‌هایی مختلف قرار می‌گیرند، استفاده می‌شود.

رول استرچ هواکش (Vented Stretch)

رول استرچ هواکش و تهویه‌شده برای کاربردهایی که نیازمند تماس محصولات داخل بسته‌بندی با هوا و اکسیژن است گزینه بسیار مناسبی است. مانند بسته بندی اقلام نانوایی، پالت‌های چوبی و…

رول استرچ تقویت‌شده (Reinforced Stretch)

فرمولاسیون قوی و ضخامت بالای فیلم‌های استرچ تقویت‌شده آن‌ها را به گزینه ایده‌آلی برای بسته‌بندی و محافظت از اقلام سنگین به هنگام حمل‌ونقل تبدیل نموده‌است. مانند پالت‌سازی آجرها و بلوک‌های ساختمانی.

فیلم استرچ VCI

فرمولاسیون به کار رفته در ساخت فیلم استرچ VCI از اکسید شدن و زنگ زدن فلزات جلوگیری می‌کند. از این فیلم کششی برای بسته‌بندی تمامی اقلام و محصولات فلزی استفاده می‌شود.

فیلم استرچ No Cling

از فیلم استرچ No Cling به منظور بسته‌بندی محصولاتی مانند فرش استفاده می‌شود تا از گیرکردن آن‌ها روی یکدیگر و پاره شدنشان جلوگیری شود.

ادامه مطلب  انواع مختلف فیلم پلی الیفین شرینک و ویژگی های آنها

فیلم استرچ دستی

فیلم استرچ دستی منحصرا برای بسته‌بندی‌هایی مناسب است که توسط نیروی انسانی انجام می‌شود. این فیلم استرچ انتخاب مناسبی برای شرکت‌هایی که در روز حجم کمی از محصولات و کمتر از 50 پالت را بسته‌بندی می‌کنند خواهد بود.

ویژگی­های فیلم استرچ

پس همانطور که قبلاً گفته شد، کارکرد اصلی فیلم کششی پوشاندن انواع کالا با هدف حفاظت از آن در برابر ضربات، گرد و خاک، رطوبت، و سایر تغییر و تحولات محیطی است. بنابراین، می­توان نتیجه گرفت که فیلم استرچ می­ تواند برای بسته­ بندی انواع کالاهای روبرو استفاده شود و حفاظت از آنها را به نوعی ضمانت کند: مواد غذایی، مبلمان، اسناد، پالت، ماشین ­آلات، جعبه­ ها و غیره.

ویژگی­ های این محصول به شیوه تولید و مواد اولیه استفاده شده در ساخت آن وابسته هستند. اطلاع از این خواص به هنگام کاربری فیلم استرچ، برای شرکت­ها و صنایع مختلف بسیار تعیین­ کننده و حیاتی هستند. برخی از این موارد عبارتند از:

  • مقاومت در برابر سوراخ­ شدن و پاره­ شدن
  • سازگاری با شکل، وزن و حجم مورد نیاز جهت بسته­ بندی
  • چسبندگی به کالا
  • قابلیت انجام بسته ­بندی دلخواه
  • محافظت در برابر ضربات و آلودگی­ ها
  • سهولت در شناسایی کالا به دلیل شفافیت فیلم
  • کاربرد آسان
  • کاهش هزینه­ های بسته­ بندی

انواع فیلم استرچ (بر اساس ظاهر)

بسته به نوع بسته ­بندی که مورد نیاز ما هست، می­ بایست یک فیلم استرچ خاص را تهیه کنیم. در ادامه برخی از انواع پرکاربرد فیلم کششی در جامعه را معرفی می­کنیم:

فیلم استرچ معمولی

قبلاً درباره این فیلم توضیح داده ­ایم و کاربردها و ویژگی­های آن را، به خصوص در حفاظت و ضربه­ گیری از پالت­ها، نیز برشمرده­ ایم. این محصول در ایران با عنوان «فیلم کششی و نایلون استرچ» هم شناخته می­شود، چرا که با ترکیب­ آن با لایه­ های نازک پلی­ اتیلن خاصیت کشسانی قابل ملاحظه­ ای پیدا می­کند.

فیلم استرچ انقباضی

خاصیت اصلی آن امکان جمع­ شدن یا انقباض از طریق گرمابخشی است. این کار باعث می­شود فیلم کاملاً به محصول بچسبد و اطمینان بیشتری در بسته ­بندی حاصل شود. این نوع پوشش برای حفاظت از جعبه ­ها، پالت­ها و انواع کالای حجیم استفاده می­ گردد.

فیلم استرچ متخلخل

این نوع فیلم کششی دارای منافذی در سطح خود است و جهت پوشاندن برخی انواع مواد غذایی، گیاهان یا سایر محصولاتی استفاده می­شود که برای سالم­ ماندن نیاز به اکسیژن دارند. هدف نهایی از این نوع بسته­ بندی رساندن موادغذایی و سبزیجات تازه به مقصد است.

فیلم استرچ پالتی

این نوع فیلم نیز برای پالت­ سازی جعبه ­های بزرگ و کمک به چیدمان آنها در کنار هم کاربرد دارد. از مزایای قابل توجه این محصول شفافیت آن است که شناسایی کالا، ولو در بسته­ بندی­ هایی با ابعاد بزرگ، را آسان می­کند.

در هر حال، برای انتخاب فیلم کششی مناسب جهت بسته ­بندی می­بایست ابتدا اندازه، وزن، قالب و یک­دست­ بودن یا نبودن کالا را در نظر گرفت. به علاوه، باید به حجم کار بسته­ بندی در طول روز نیز توجه کرد؛ در صورت لزوم، باید فیلم­ هایی انتخاب شوند که قابلیت استفاده در ماشین­ آلات خودکار را داشته باشند.

ادامه مطلب  فیلم پی وی سی استرچ چیست؟

نحوه بسته ­بندی

یادآوری می ­گردد که فیلم استرچ را می­ توان با دست یا ماشین ­آلات به دور کالا پیچید. همچنین دستگاه­ های نیمه­ اتوماتیک (با کمک یک نیرو) نیز در این زمینه طراحی و تولید شده ­اند که امر بسته­ بندی را سهولت بخشیده ­اند.

در بسته­ بندی با دست، یک نیروی کار می ­بایست فیلم را به تنهایی به دور جعبه، پالت یا کالا بکشد و در انتها، نوار را بریده و به بسته بچسباند. این نوع بسته ­بندی در مقایسه با دستگاه­ های خودکار و نیمه­ خودکار سرعت پایینی خواهد داشت.

تفاوت فیلم استرچ با فیلم شیرینگ

💠در فیلم استرچ بسته بندی را به دور کالا می کشند ولی در شیرینگ، نایلون باید گرما ببیند تا به انقباض در بیاید.

💠فیلم شیرینگ برای مراحل ابتدایی بسته بندی استفاده شده و بیشتر اوقات کاربرد تزیینی دارد، اما فیلم استرچ جهت بسته بندی نهایی مورد استفاده قرار می گیرد.

💠مقاومت فیلم شیرینگ به مراتب کمتر از فیلم استرچ است.

💠ضخامت فیلم شیرینگ از فیلم استرچ کمتر است.

💠عرض و کشسانی فیلم استرچ از شیرینگ بیشتر است، فلذا برای کالاهایی در ابعاد بزرگتر استفاده می شود.

 

نادی پلاستیک، بزرگترین تولیدکننده فیلم های بسته بندی در ایران

نادی پلاستیک بزرگترین نام در صنعت تولید فیلم‌های بسته‌بندی در ایران است. این شرکت از بهترین مواد اولیه خارجی برای تولید محصولات خود استفاده کرده و با بزرگترین برندهای دنیا رقابت می‌کند. ضمناً این فیلم‌ها با جدیدترین استانداردهای بهداشتی تولید شده و با ساختار پیشرفته‌ی خود،‌ عمر کالا یا موادغذایی شما را افزایش می‌دهند.

فیلم‌های استرچ نادی‌پلاستیک با شفافیت و ضخامت بالا بهترین گزینه برای بسته بندی انواع کالا هستند. به علاوه، این فیلم‌ها کاملا بهداشتی و بی‌خطر بوده و مواد خام استفاده شده در آن‌ها کمترین ارزش انتقال را دارند، در نتیجه یک محافظ غذای ایده آل محسوب می شوند.

فیلم های شیرینگ نادی پلاستیک نیز با قیمت و کیفیتی خارق العاده، تجربه ی یک بسته بندی فراموش نشدنی را برای شما به ارمغان می آورند.

جهت مشاوره، استعلام قیمت یا آگاهی از شرایط فروش از طریق شماره‌های ۰۲۱۸۸۷۷۹۳۶۶ یا ۶۵ با کارشناسان نادی‌پلاستیک در تماس باشید.

نتیجه ­گیری

فیلم استرچ به یک لایه‌ نازک شفاف پلاستیکی گفته می­شود که معمولاً برای بسته‌بندی مواد و کالای مختلف کاربرد دارد. فیلم‌های استرچ معمولا در دو نوع پی‌وی‌سی و پلی اتیلن (PE) عرضه می‌شوند که مواد پی‌وی‌سی به دلیل چسبندگی بیشتر و استاندارد بهداشتی بالاتر محبوبیت بیشتری دارند. در این مقاله به طور کامل به بررسی ماهیت، انواع و ویژگی ­های این محصول پرداختیم. شرکت نادی پلاستیک از برندهای مطرح در ایران و منطقه در زمینه تولید محصولات بسته­ بندی است. این کار با رعایت کامل استانداردهای بهداشتی و مورد تأیید صورت می­گیرد. امیدواریم این مقاله توانسته باشد بر دانش و آگاهی شما در زمینه فیلم استرچ افزوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.