اخبار

فیلم پی وی سی استرچ چیست؟

فیلم-استرچ-مواد-غذایی

زمانی که این فیلم بیش از ۳۰ سال پیش معرفی شد، در صنعت بسته‌بندی مواد غذایی انقلابی عظیم ایجاد کرد چرا که قابلیت بالایی در حفظ تازگی گوشت، لبنیات، سبزیجات و سایر مواد غذایی دارد. به علاوه، توانایی بالا در حفظ ماندگاری و کیفیت ارگانولپتیک  مواد غذایی، جذابیت بسته‌بندی و قیمت مناسب‌تر آن نسبت به سایر موارد مشابه موجود در بازار، موجب محبوبیت بالای آن شده است.

مهم‌ترین کاربرد این نوع فیلم در بسته‌بندی مواد غذایی است. فیلم استرچ پی‌وی‌سی کاربرد گسترده‌ای در بسته‌بندی مواد غذایی دارند. از جمله این کاربردها می‌توان به بسته‌بندی مواد غذایی برای نگه‌داری در دماهای پایین، بسته‌بندی خوراکی‌ها و نوشیدنی‌ها در مقیاس‌های بزرگ مانند میهمانی‌ها و مراسم مختلف، هتل‌ها، رستوران‌ها، کارخانه‌های تولید مواد غذایی، نانوایی‌ها، تولیدکننده‌های مواد غذایی منجمد، تولیدکننده‌های قارچ و… اشاره کرد.

این فیلم به دلیل ساختاری که دارد، خاصیت ضدبخار داشته و کربن دی اکسید و اکسیژن را از خود عبور می‌دهد. در نتیجه مواد غذایی تازه می‌مانند. فیلم استرچ پی‌وی‌سی در حالت کلی سه جنبه محافظتی دارد. این جنبه‌ها شامل شیمیایی (گازها، رطوبت و نور)، بیولوژیکی (میکروارگانیسم‌ها، حشرات و حیوانات) و فیزیکی (آسیب‌های فیزیکی) است. حفاظت بسیار خوب این نوع نایلون در برابر میکروارگانیسم‌ها، موجب شده است تا مواد غذایی در سوپرمارکت‌ها و خرده‌فروش‌ها که چندان بهداشتی نیستند، کاملاً سالم بماند.

علاوه بر این موارد، فیلم استرچ پی‌وی‌سی ضایعات مواد غذایی را کاهش می‌دهد،‌ برچسب زدن بر روی آن‌ها را ساده می‌کند، توزیع محصول را بسیار سریع و آسان می‌کند و قابلیت استفاده در مایکروویو دارد.

مقررات سخت‌گیرانه ایالات متحده و اروپا، بی‌خطر بودن ساختار شیمیایی نایلون و کاربرد آن در بسته‌بندی مواد غذایی را تأیید کرده است. ضخامت آن نیز در حدود ۷/۱۲ میکرومتر است. اکنون نایلون‌های باریک‌تر با ضخامت ۹ الی ۱۰ و حتی ۸ میکرومتر نیز ساخته شده است که نیاز به کشش بسیار کمتری هم دارند.

ادامه مطلب  تولید سلفون مواد غذایی چگونه انجام می شود؟

مهم‌ترین ویژگی‌های فیلم استرچ پی وی سی

این فیلم بیشتر برای رفع نیازهای روزمره افراد در زمینه بسته‌بندی مواد غذایی، به خصوص مواد غذایی سرد و منجمد و توزیع آن‌ها در سوپرمارکت‌ها و خرده‌فروشی‌ها تا فروشگاه‌های بزرگ، استفاده می‌شود.

فیلم استرچ پی‌وی‌سی دارای شفافیت بالا، قابلیت کشسانی بسیار خوب و مقاومت عالی در برابر پارگی و سوراخ شدن است. همچنین به دلیل خاصیت چسبندگی خوبی که دارد کاملاً به سینی یا ظروف نگه دارنده مواد غذایی می‌چسبد و آن‌ها را در برابر ضربات فیزیکی و آلودگی‌های محیط حفاظت می‌کند.

ورود و خروج اکسیژن و خاصیت ضد بخار فیلم موجب تنفس بهتر مواد غذایی و در نتیجه حفظ طراوت آن‌ها می‌شود. خصوصاً در بسته‌بندی موادی مانند گوشت و سبزی عملکرد بسیار مناسبی داشته و علاوه بر اینکه رنگ و بوی آن‌ها را از بین نمی‌برد، از فاسد شدن‌شان هم جلوگیری می‌کند. به این ویژگی «اثر تنفس» می‌گویند.

اثر تنفس موجب عبور بخار آب و هوا می‌شود اما اکسیژن یا کربن دی اکسید را عبور نمی‌دهد، در نتیجه از چگالش یا خشک شدن مواد غذایی جلوگیری به عمل می‌آید. همین قابلیت باعث می‌شود در هنگام بسته‌بندی مواد غذایی گرم، قطرات آب در سطح نایلون تشکیل نشود.

با وجود ضخامت ۱۰ میکرومتر، این نایلون‌ها مقاومت بالایی در برابر پارگی دارند و می‌توانند پس از کشش، دوباره به حالت اولیه خود بازگردند. همین ویژگی جذابیت و زیبایی ظاهری بالایی به بسته‌بندی‌ها می‌دهد. البته باید از ضربه زدن و کشش بیش از حد نایلون خودداری شود.

انعطاف‌پذیری و مقاومت بالا، حتی در برابر سطوح تیز هم وجود دارد. سطوحی مانند استخوان ماهی یا حتی استخوان همراه گوشت نیز نمی‌توانند‌ آسیب چندانی به فیلم استرچ پی وی سی  برسانند.

ادامه مطلب  کاربرد های مهم فیلم پی وی سی شرینک

از لحاظ ایمنی و بهداشت، باید گفت ساختار این محصول عاری از فتالالت‌ها بوده و تمام سرویس‌ها و تست‌های بهداشتی اوکراین و اتحادیه اروپا را پشت سر گذاشته است.

ویژگی‌های فیلم استرچ PVC

۱. بهداشتی و مطمئن

۲. براق و شفاف: این خواص پاکیزگی محصول را نشان می‌دهند.

۳. حفظ تازگی مواد غذایی

۴. متناسب بودن با هر گونه کالا و به هر شکل

۵. میکرون(ضخامت) پائین و استحکام بالا

۶. چسبندگی عالی

۷. حفظ تازگی مواد: عبور کربن دی اکسید و اکسیژن و حفظ رطوبت مواد غذایی را تازه نگه می‌دارد.

۸. ضد بخار: به طور کلی اغلب فیلم های موجود در بازار مستعد جمع شدن بخار و قطرات آب در داخل بسته‌بندی هستند. اما خاصیت مذکور در این فیلم، به طور خودکار بخار آب را از بین برده و وضوح بسته‌بندی را حفظ می‌کند.

۹. مقاومت در برابر سرما: مقاومت بالای این فیلم در برابر سرما، موجب حفظ نرمی و انعطاف‌پذیری آن‌ها در دماهای پایین می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.