اخبار

تاریخچه به وجود آمدن سلفون بسته بندی و محافظ غذا

تاریخچه به وجود آمدن سلفون بسته بندی

در حال حاضر سلفون بسته بندی در کشور ما و سایر کشورها یک ماده بسیار کاربردی و بسیار محبوب است. اگرچه سلفون های بسته بندی قابل حمل و ارزان قیمت هستند و می توانند ماندگاری مواد غذایی را برای مدت طولانی تری بالا ببرند و آنها را تازه نگه دارند، اما چندین مورد وجود دارد که هنگام خرید باید به آنها توجه شود.

آیا می دانید سلفون بسته بندی چگونه ساخته شد؟

فیلم استرچ و فیلم شیرینگ صاف و شفاف که اکنون به عنوان سلفون بسته بندی می شناسیم در اصل یک اشتباه شیمی بود که در دهه ۱۹۳۰ در یک آزمایشگاه پدید آمد، این مواد در ابتدا به صورت بقایای اضافه به صورت سرسختانه به ته یک لیوان چسبیده بودند و ابتدا شیمی دان ها و متخصصان فکر می کردن این مواد هیچ کاربردی ندارد؛ اما با مشخص شدن ویژگی های آن ارتش در ابتدا از آن برای خط کشیدن چکمه و هواپیما استفاده می کرد.

اما امروزه مصرف کنندگان در سراسر جهان و فروشگاه های مواد غذایی که در آنها خرید می کنید، از این ماده فوق العاده مقاوم در برابر آب برای محافظت از محصولات خود استفاده می کنند.

در حال حاضر سلفون بسته بندی در کشور ما و سایر کشورها یک ماده بسیار کاربردی و بسیار محبوب است. اگرچه سلفون های بسته بندی قابل حمل و ارزان قیمت هستند و می توانند ماندگاری مواد غذایی را برای مدت طولانی تری بالا ببرند و آنها را تازه نگه دارند، اما چندین مورد وجود دارد که هنگام خرید باید به آنها توجه شود، به عنوان مثال:

اگر مشما بسته بندی از پلاستیک های غیر قابل بازیافت تولید شده باشد می تواند به بحران بزرگتر آلودگی پلاستیک کمک می کند، شما باید همیشه محصولی را انتخاب کنید که قابل بازیافت باشد و آلودگی زیست محیطی ایجاد نکند.

همه ما می دانیم که بازیافت پلاستیک ها دشوار است و از مواد شیمیایی بالقوه مضر ساخته شده اند، به ویژه هنگامی که در محیط تجزیه می شوند، پس بهترین راه کار برای شما استفاده از مواد قابل بازیافت است.

بسته بندی مواد غذایی

بسته بندی مواد غذایی

آیا محافظ غذا به محیط زیست آسیب می رسانند؟

هنگامی که رالف وایلی موقع کار در آزمایشگاه فیزیک در داو شیمیایی در میدلند، میشیگان، پلی وینیلیدن کلرید (PVDC) را کشف کرد، آن را ماده ایونیت نامید که ماده ای تخریب ناپذیر بود.

وظیفه او ایجاد یک محصول جدید از هیدروکربن و کلر بود، این ماده شیمیایی جدید آنقدر مقاوم در برابر آب است که نمی توان آن را از فلاسک تقطیر خود پاک کرد. مولکول های PVDC آنقدر محکم به هم متصل شده اند که تقریبا توسط مولکول های اکسیژن و آب غیر قابل نفوذ هستند. این ویژگی ها باعث جذابیت این ماده می شود.

در دهه ۱۹۶۰، شرکت استرالیایی GLAD نسخه مخصوص خود را هرچند کمتر چسبناک، از پلاستیک پلی اتیلن ایجاد کرد. ساران روپن نیز پس از نگرانی مصرف کنندگان در مورد تاثیرات بهداشتی اینگونه مواد روی بسته بندی مواد غذایی توانست برای بسته بندی مواد غذایی با ایمنی بالا از پلاستیکی با کلرید و پلی اتیلن استفاده کند.

امروزه مصرف کنندگان در سراسر جهان از سلفون بسته بندی ساخته شده از PVDC، PVC و پلی اتیلن استفاده می کنند، برخی از آنها مطابق با استاندارد های محیط زیست ساخته شده و آسیبی به محیط زیست وارد نمی کنند، اما برخی دیگر توانایی آن را دارند تا در آینده نه چندان دور به محیط زیست و انسان ها آسیب وارد کنند.

بازیافت کیسه های نازک و شل و شبیه پلاستیک دشوار است. بدون تجهیزات تخصصی نمی توان این گونه از پلاستیک های بسته بندی را بازیافت نمود، علاوه بر این هزینه بازیافت آنها بیشتر از آن چیزی است که فکر می کنید.

سازمان بهداشت جهانی می گوید وقتی PVC و PVDC به محل دفن زباله یا زباله سوز می رسند، می توانند یک ماده شیمیایی بسیار سمی به نام دیوکسین آزاد کنند. توصیه می شود از سلفون بسته بندی ساخته شده از PVC و PVDC استفاده نشود.

در محیط های دریایی نیز، پلاستیک باعث ایجاد بحران بزرگتر می شود، اما بر خلاف سایر پلاستیک ها، دانشمندان دریافته اند که PVC و PVDC کار خوبی در جمع آوری باکتری ها و فلزات انجام می دهند. معمولا ماهی ها این گونه از پلاستیک ها را با غذا اشتباه می گیرند.

در حالی که فعالان محیط زیست تمایل دارند که سلفون بسته بندی تولید شده از PVC و PVDC را به طور کامل کنار بگذارند، تولیدکنندگان تمایلی به این کار ندارند، زیرا باید زیرساخت های قدیمی خود را با زیرساخت های جدید جایگزین کنند…

البته معاون رئیس دولت در انجمن صنایع پلاستیک آمریکا، می گوید فیلم های پلاستیکی یا سلفون بسته بندی امروزی به راحتی قابل بازیافت هستند، اگر زیرساخت ما برای جمع آوری زباله کم» نباشد.

انجمن صنایع پلاستیک، بسته بندی پلاستیکی را به عنوان روشی موثر برای کاهش ضایعات مواد غذایی با حفظ تازگی غذا مطرح می کند.

مشما بسته بندی

مشما بسته بندی

آیا استفاده از سلفون بسته بندی از نوع PVC برای سلامتی انسان ها ضرر دارد؟

در حال حاضر برای ساخت سلفون بسته بندی از ترکیبات خاصی استفاده می کنند تا برای سلامت انسان ها مضر نباشد؛ اما بهتر است بدانید، PVC و PVDC با ترکیبات کلرید کمی متفاوت است.

این نوع پلاستیک شامل مقدار کمی وینیل کلرید است (اغلب ۱۳ درصد) که به طور معمول هر دو دارای افزودنی های سمی هستند. سازمان غذا و دارو هر دو را تنظیم می کند و اجازه می دهد کمتر از یک درصد از این مواد به داخل مواد غذا نفوذ کند. بسیار بعید است که با این حجم کم از آلودگی کسی بتواند توسط پلاستیک مسموم شود.

معمولا برای اینکه سلفون نرم تر، منعطف تر و شفاف تر شوند، اغلب با پلاستیک سازها مخلوط می شوند، به ویژه برای بسته بندی مواد غذایی. یکی از کلاس های رایج نرم کننده ها، گروهی از مولکول ها به نام فتالات است، دسته ای که حاوی مواد سرطان زا است.

اگرچه پلاستیک PVC دیگر حاوی آنها نیست. این ماده حاوی یک نرم کننده به نام DEHA یا دی اتیل هگزیل آدیپات است، اما اثرات آن بر سلامت انسان نامشخص است.

البته روز به روز متخصصان در این حوزه تلاش می کنند تا از مواد ارگانیک برای تولید سلفون  استفاده کنند تا خطرات ناشی از مسائل بهداشتی آنها کمتر شود. تا کنون نیز توانسته اند به نتایج خوبی دست پیدا کنند، برخی از شرکت ها در حال حاضر از سلفون های بسته بندی کاملا بی خطر استفاده می کنند.

سلفون بسته بندی

سلفون بسته بندی

روکش های بسته بندی جایگزین PVC کدامند؟

روکش های پلاستیکی یا همان سلفون بسته بندی معمولاً از PVC (پلی وینیلیدن کلراید) ساخته می شود. در سال های اخیر سایر جایگزین های PVC محبوبیت بیشتری پیدا کرده اند. محبوب ترین گزینه در سال های اخیر LDPE (پلی اتیلن با چگالی کم) است زیرا برای بدن ایمن تر تلقی می شود.

مشکل بسته بندی پلاستیکی LDPE این است که مقدار چسبندگی پلاستیک PVC را ارائه نمی دهد؛ اما این مشکلات نیز با راه کارهایی که متخصصان ارائه دادند حل شد.

سلفون بسته بندی توسط یک فرایند اکستروژن ساخته می شود. معمولا در این فرایند گرانول های پلاستیک ذوب می شوند و از طریق قالب به حباب تبدیل می شوند. سپس حباب بین غلطک های فلزی فرو می ریزد تا یک فیلم نازک ایجاد شود. فیلم های بسته بندی باز می شود، بریده می شود و روی لوله های مقوایی چرخانده می شود. لوله ها در جعبه هایی با لبه های دندانه دار بسته بندی می شوند.

ضخامت محافظ غذا در بازار متفاوت است و شما می توانید متناسب با نیاز خود آنها را از مراکز معتبر خریداری کنید. شما می توانید از بسته بندی مواد غذایی برای نگهداری و محافظت از مواد خود و افزایش طول عمر آنها و نیز برای جلوگیری از فساد زود هنگام استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *